|
Milí hráči futbalu po celom svete, čujte túto novinku, Teda vlastne nie novinku, ale skôr recenziu. Na mušku si v nej beriem najnovšiu adaptáciu podľa mňa najlepšieho športu na svete. Reč je prirodzene o futbale a platformou určenia mu je pohybovo nadaná konzola Nintendo Wii. Disponuje lepšími vlastnosťami ako jeho minuloročná iterácia? Zlepšila sa konečne grafika? Stojí to nakoniec vôbec za tých približne tisícpäťsto korún?
Dosť rečníckych otázok prepnime sa na vlnu zažitých okamihov. Hneď od úvodu musím naznačiť. Že FIFA 09 je lepšia ako tá z krycím označením 08. Tvorcovia si očividne zobrali príklad z Konami a jeho kritikou ocenenej série Pro Evolution Soccer. Nemám však na mysli žiadne kopírovanie, alebo veci tomu podobné.
Z hľadiska noviniek sú tu de facto tri hlavné veci. Prvým je úplne nový zápas, kde proti sebe nastupujú osmičky hráčov. Každý z nich je vytvorený verne s Mii postavičkami, tak notoricky známymi hráčom, majúcich na diaľkovom ovládači Wii aspoň zopár zárezov. Sú navrhnuté vskutku zaujímavo, ba priam sa nebojím povedať, že miestami až karikatúrne. Napríklad taký Wayne Roone, či Frank Ribery vyzerajú úplne komicky. V zápase však aj tak odovzdajú sto percentný výkon, pretože tým si privyrábajú na živobytie. Poteší aj prítomnosť vášho Mii – ho, ktorý si s futbalistami veselo pobehuje a miestami aj skóruje.
Druhou novinkou je prítomnosť akéhosi ukazovadla, s pomocou ktorého máte nad hrou absolútnu nadvládu. Som si vedomý toho, že rovnaké tvrdenia na nás vypúšťali marketingoví experti už pri minuloročnej Fife, no teraz vám to vravím ja a môžete mi veriť, že je to pravda. S ním namierite presne kam chcete odoslať prihrávku. Ona následne na rovnaké miesto dorazí, čím sa vy stávate skutočným pánom na ihrisku. Nezabúdajte však na to, že je rovnako podstatné uvedomiť si, s akým hráčom prihrávku kopete. Ak ide o totálneho „n00ba“, tak si pri dlhším prihrávkach môžete o presnosti nechať len tak zdať. Ale aj tak ide o perfektný prídavok, s pomocou ktorého pokoríte aj hráčov svetovej triedy.
Trio noviniek dopĺňa jedna, ktorá mňa osobne až tak nenadchla. Ňou je všadeprítomné pípanie, vykonávané po každom kliknutí v menu hry. Najhoršie na tom je, že som doteraz neprišiel na to, ako sa to vlastne dá vypnúť. Avšak nevadí, nič predsa nie je dokonalé.
Za prezlečenú novinku ešte tiež považujem možnosť úplnej kontroly svojho tímu v manažérskom móde. Všetko takéto tu už bolo, avšak nedosahuje kvalít akéhokoľvek iného futbalového manažéra. Ale ako príjemné spestrenie to poteší. Okrem toho je tu asi „miliarda“ rozličných líg, pohárov, či podobných súťaží. Slovenská liga opäť (chvalabohu) absentuje, no kto má chuť si zahrať s aspoň pár Slovákmi, tomu sa núka hra v českej najvyššej súťaži.
A čo povedať v poslednom odseku? Tak najprv musím povedať, že FIFA 09 je jednoznačne lepšia ako minuloročná FIFA. Novinky hru menia k lepšiemu, a to musí uznať aj fanúšik série Pro Evolution Soccer. Za zmienku stojí aj vylepšená grafika, neustále ostávajúca v medziach Wii. Kam to dôjde budúceho roku si netrúfnem naznačiť, no zdravá konkurencia futbalu na Wii svedčí. Výsledkom toho je neustále sa zvyšujúca kvalita, na sto percent prospešná pre hráčov po celom svete. Teraz ma ospravedlňte, musím ísť so svojou Slaviou na blato „rozmlátiť“ konkurenčnú Spartu. naše hodnotenie: 80% |